Saulėgrąžų daiginimas yra lengva
Vis dar sunku atsigauti po savo pirmos darbo paros, nes miegoti naktį neleidžia pareigos ir atsakomybė. Tikiuosi organizmas pripras, o kol kas dvi dienas dar vis vaikštau pusiau miegodama. Prisėdau rašyti apie Eyelure priklijuojamas blakstienas, arba bent ką nors iš grožio srities, tačiau tam nusiteikimo visai nėra. Nusprendžiau, kad šiandien pagaliau noriu papasakoti apie savo naują atradimą - sėklų daiginimą.
Kaip jau minėjau ankstesniuose įrašuose, šiuo metu visai neturiu imuniteto, o kadangi daugelis daktarų (bent jau mano) ir knygų teigia, kad sintetiniai vitaminai ne tik kad nepadeda, bet dar ir kenkia, reikia ieškoti kitų būdų imunitetui atstatyti. Nemiegos naktys, gimdymas, maitinimas, sėdėjimas namie ir nejudėjimas prisidėjo prie prastos organizmo būklės, tad kai Natūrata padovanojo bilietą į parodą Sveikata ir ekologija, labai apsidžiaugiau. Tikėjausi ten surasti ką nors naudingo sveikatai pagerinti, pasisemti įkvėpimo sveikiau gyventi - man tai pavyko puikiai. Parodoje sužinojau apie sėklų daiginimą. alinuosi su nieko apie tai nežinančiomis.
Sėklos kaip maistas man nebuvo naujiena, tačiau jų daiginimas - visai kas kita. Pasirodo, daiginti ir valgyti galima bene visas sėklas: dobilus, migdolus, japonines pupuoles, burnočius, miežius, grikius, anakardžius, avinžirnius, linų sėmenis, lazdynų riešutus, lęšius, liucerną (bene populiariausia), soras, spindulines pupuoles, avižas, moliūgų, ridikėliu, sezamų sėklas, saulėgrąžas (bene skaniausia), bolivines balandas, graikinius riešutus, kviečius, laukinius ryžius ir t.t.
Parodoje susipažinau su žaliavalgiu Pauliumi Jaruševičiumi, Annos Wigmore fondo įkūrėju ir vadovu. Pirmiausia mano dėmesį atkreipė gražiai žaliuojantys daigai, kuriuos jis pardavinėjo. Priėjusi prie maloniai apie sveiką gyvenseną visiems pasakojusio Pauliaus, sužinojau, kad tie grąžūs daigeliai - tai saulėgražos, o kol laukiau, kol Paulius stovėjau eilėje pasikalbėti su Pauliumi, jas ėmė ir išpirko. Paulius buvo malonus, ir subėrė man nemokamai parodos lankytojams skanauti skirtus daigus, o parėjusi namo pasidariau nerealiai skanias salotas, kurias matėte Facebook. Vieni daigai dar skaniau, nes galima pajausti gryną jų skonį.
Tikrai neketinau jų pati auginti, bet kai Velykoms pirmą kartą pati natūraliai numarginau kiaušinius (raudonuoju kopūstu, svogūnų lukštais ir ciberžole), pagalvojau, kad jei jau tai sugebėjau, sugebėsiu ir pati išsidaiginti sėklas. Nubėgau pirkti padėklo, žemių, skirtų daiginimui, ir svarbiausio elemento - nekepintų ir nelukštentų saulėgražų. Viską radau Norfoje, saulėgrąžos buvo sveriamos. Tai viskas ko reikėjo.
SAULĖGRĄŽŲ DAIGINIMO EIGA
Saulėgrąžas užmerkiau nakčiai stikliniame inde.
Ryte tuo vandeniu palėjau gėles, nes perskaičiau, kad jos jį labai mėgsta, o saulėgrąžas palikau kambario temperatūroje.
Jas skalavau ryte ir vakare.
Po poros dienų pamačiau ant saulėgrąžų uodegėles - tai reiškė, kad buvo metas perkelti jas ant (!) žemių.
Į padėklą, lovelį ar plasmasinį indą, likusį nuo pyrago (mačiau ir taip daro) suberiame 2 - 5 cm sluoksnį žemių ir jį suspaudžiame.
Ant viršaus tankiai beriame saulėgrąžas, jei žemė drėgna, ją liejame tik tada, kai matome, kad reikia.
Kad saulėgrąžų šaknys įsitvirtintų žemėje, jas uždengiame lentele ir uždedame ką nors sunkaus. Jei turime daugiau nei vieną padėklą, sudedame juos vieną ant kito, ir dar ką nors ant viršaus.
Laikome saulėgrąžas 2 - 3 paras tamsiai (mačiau kai kas laiko spintoj), vis patikrindami, ar žemės neišdžiūvo. Neperliejame, nes supus.
Kai saulėgrąžos įsišaknija, viską nuimame ir padedame saulėgrąžas ant palangės.
Vėl žiūrim, kad pakaktų vandens, bei grožimės daigeliais.
Saulėgrąžų daigai tinkami valgyti tik iki antro lapelio, t.y. 7 - 11 auginimo parą, nes vėliau prarandamos visos maistingos medžiagos. Taigi maždaug 5 cm daigelius nukerpame žirklėmis ir valgome vienus arba dedame į salotas. Daigeliai yra saulėgrąžų skonio. Maniškiai jau beveik turi pirmus lapelius.
KODĖL VERTA DAIGINTI SĖKLAS?
Kai sėklos dygsta, jose sparčiai daugėja ir vitaminų, mineralų ir mikroelementų, kurie lengvai pasisavinami organizmo. Daiguose esančios medžiagos jaunina organizmą, reguliuoja medžiagų apykaitą, suteikia jėgų, valo ir kas svarbiausia man - stiprina imunitetą...
Taip prasidėjo mano kelias į daiginimą ir imuniteto atstatymą. O ką daigini Tu?
SALOTOS SU SAULĖGRĄŽŲ DAIGAIS
Saulėgržų daigai
salotos vazonėlyje
Tunas
Poras
Alyvuogių ir moliūgų aliejus
Skanaus
Skaityk daugiau: